Doç. Dr. Tarık ÇavuşoğluMENÜ

BOTOKS MİGREN TEDAVİSİ

Botoks Migren Tedavisi

Estetik amaçlar ile yapılan botoks uygulamalarında migreni olan kişilerin migren ataklarında ve ağrılarında %80’e varan azalma görülmüştür.

Botoks Migren Tedavisi Ankara

Migren ağrıları; bulantı, kusma, ışığa ve sese aşırı hasiyetin eşlik ettiği zonklayıcı tarz ağrılardır. Eğer tarif edilen migren ağrıları farklı şiddetlerde bir ayın 15 gününden fazla oluyorsa ”Kronik migren ağrısı” bahsedilir. Kronik migren, tüm migren hastalarının %10’unu kapsar. Migren, hastaları için hayat kalitesini çok düşüren ve tedavisi oldukça zor bir hastalıktır. Migren hastaları bulantı, kusma, ışığa hassasiyet ve sesten rahatsız olma şikayetlerini günlerce yaşarlar. Akut migren ataklarının etkili bir tedavisi yoktur. Profilaktik(önleyici) ilaçlar da her zaman etkili olamazlar. Son dönemde ümit bağlanan önleyici tedavi Botoks ile migren tedavisidir.

Migren için botox faydalı mıdır? Kimler botoks ile migren tedavisi yaptırabilir?

Migren tedavisinde botoks Amerikan İlaç Dairesi (FDA) onayı almış güvenilir bir uygulamadır. Ayda 3’ten fazla migren atağı olup, ağrı kesiciler ile tedaviye cevap vermeyen kişilerde Botoks ile migren tedavisi yapılabilir.

Migren tedavisi için Botoks nasıl etki eder?

Migrende botox ağrıların yoğun olduğu bölgelerde kas uyarılarını azaltarak, kasların gevşemesi yoluyla etki eder. Estetik amaçlar ile yapılan botoks uygulamalarında migreni olan kişilerin migren ataklarında ve ağrılarında %80’e varan azalma görülmüştür. Migren için botoks yaptıranlar daha az migren ilacı kullanma ihtiyacı duymuş bunun üzerine migren ve botoks ilişkisi üzerine detaylı çalışmalar yapılmıştır. Bilimsel çalışmalar göstermiştir ki migren ataklarını başlatan sinir sıkışma noktalarıdır. Botoks ile gevşetilen ve zaman içerisinde güçsüzleşen kaslar bu sinirleri sıkıştıran ve ağrıyı başlatan kaslardır. Botoksla migren tedavisi sayesinde bu kaslar gevşeyip sinir sıkışması minimale düşmüştür. Botox ile migren ataklarının sıklığı ve şiddeti azalmıştır.

Botoks ile migren tedavisi nasıl yapılır?

Botox ile migren tedavisi; alın, şakaklar, ense ve boyun bölgelerini içeren 7 farklı bölgeye toplam 31 enjeksiyonu içerir. Bu enjeksiyonlar çok ince iğneler ile yapıldığından ağrı duyulmaz. Toplam 155 Ünite botoks (yaklaşık 1,5 flakon) özenle belirli noktalara 6 ayda bir yapılır.

Botoks ile migren tedavisi başarılı olur mu?

Botoksla migren tedavisi yaptıranlar 30 gün içerisinde görülen migren ataklarını 9 ile 14 gün kadar azaltabilir. Yani bir ayın 16 günü migren atağı olan bir hasta botox ile migren tedavisi olduktan sonra migren atakları 2-7 güne kadar düşecektir. Bazı hastalar botoksun etkisi sürdüğü sürece hiç migren atağı olmadığını söylerler.

Migrende Botoks tedavisi tekrarlanmalı mı?

Migren tedavisinde botoks uygulaması genelde 5-6 ayda bir tekrarlanır. İlk botoks ile migren tedavisinden sonra atak sayı ve şiddetinde azalma olmayan hastalarda ikinci uygulama 3.-4. Ayda tekrarlanır. Botoks uygulama sıklığı hastanın verdiği cevaba göre migren için botoks yapan doktor tarafından planlanır.

Migren Botoksu Fiyatları nelerdir?

Botoks ile migren tedavisi fiyatları hakkında detaylı bilgi için lütfen bize ulaşınız.

Soru Sor
En az 70 karakter.
BOTOKS FİYAT TALEBİ
En az 70 karakter.

Görüş bildirmek veya Randevu almak için formu kullanabilirsiniz.

BOTOKS VİDEOLARI
Doç. Dr. Tarık ÇavuşoğluDoç. Dr. Tarık ÇavuşoğluPlastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı
0312 220 44260541 932 4689