Doç. Dr. Tarık ÇavuşoğluMENÜ

MİGREN BOTOKSU

Migren Botoksu

Estetik amaçlar ile yapılan botoks uygulamalarında migreni olan kişilerin migren ataklarında ve ağrılarında %80’e varan azalma görülmüştür.

Migren Botoksu Ankara

Estetik amaçlar ile yapılan botoks uygulamalarında migreni olan kişilerin migren ataklarında ve ağrılarında %80’e varan azalma görülmüştür. Bu bulgudan yola çıkılarak yapılan araştırmalarda görülmüştür ki kronik migren tedavisinde Botoks etkili bir ilaçtır.

Botoks Migren Tedavisi Ankara

Migren ağrıları; bulantı, kusma, ışığa ve sese aşırı hasiyetin eşlik ettiği zonklayıcı tarz ağrılardır. Eğer tarif edilen migren ağrıları farklı şiddetlerde bir ayın 15 gününden fazla oluyorsa “Kronik migren ağrısı” bahsedilir. Migren, hastaları için hayat kalitesini çok düşüren ve tedavisi oldukça zor bir hastalıktır. Migren hastaları bulantı, kusma, ışığa hassasiyet ve sesten rahatsız olma şikayetlerini günlerce yaşarlar. Akut migren ataklarının etkili bir tedavisi yoktur. Profilaktik(önleyici) ilaçlar da her zaman etkili olamazlar. Son dönemde ümit bağlanan önleyici tedavi Botoks ile migren tedavisidir.

Migren Botoksu Nedir?

Migren Botoksu, migreni önlemek için belirli bölgelere enjekte edilen nörotoksik bir protein olan Botulinum toksininin (Botox) kullanımını içerir. FDA (Amerikan ilaç dairesi),2010 yılında kronik migren tedavisi için Botoks'u onaylamıştır.

Migren Botoksu Nasıl Etki Eder?

 • Botoks, beyninizden ağrı sinyallerini taşıyan nörotransmiterleri kasa ulaştığı bölgede bloke ederek çalışır.
 • Esasen kasları "zayıflatır", bu da migren ataklarının sıklığını ve şiddetini azaltabilir.

Migren Botoksu Nasıl Yapılır?

Migren Botoksu, baş ve bazen boyun çevresine birden fazla enjeksiyon yapılmasını içerir. Genellikle doktor muayenehanesinde yapılır ve yaklaşık 15-20 dakika sürer. Hastalar tedaviden sonraki 1-2 hafta içinde iyileşmeyi fark etmeye başlayabilirler.

Migren Botoksu Kimlere Yapılır?

 • Kronik migren (ayda 15 veya daha fazla baş ağrısı günü) yaşayan kişiler için uygundur.
 • Diğer tedavilerle rahatlama bulamayan Migren hastaları için özellikle faydalıdır.

Migren Botoksu Faydalı mı?

 • Araştırmalar migren günlerinin sıklığını önemli ölçüde azaltabildiğini gösteriyor.
 • Ancak tüm hastalarda migreni tamamen ortadan kaldırmaz.
 • Bir tedavi değil, önleyici bir tedavi olarak kabul edilir.

Migren Botoksu Etkisi Kaç Sürer?

Migren botoksu etkisi genellikle yaklaşık 3-4 ay kadar sürer. Migren Botoksu etki süresi kişiden kişiye farklılık gösterebilir ancak genellikle maksimum 4 ay sürer. Bazı hastalar Migren Botoksu tedavisi sonrasında belirgin bir iyileşme görebilirken, bazıları için tam etkiyi görmek birkaç seans yaptırmaları gerekebilir.

Migren Botoksu etkisi genellikle 2 hafta sonunda görülmeye başlar. Ancak, en iyi sonuçlar genellikle düzenli tedavi seanslarından sonra elde edilir. Migren Botoksu yaptıranların yorumlarında genellikle 3 ayda bir düzenli tedavinin gerekliliği vurgulanır.

Migren Botoksu Fiyatları

Migren Botoksu Fiyatı tedaviyi yaptırdığınız yere, enjeksiyon sayısına ve Botoks dozuna göre değişiklik gösterir. Migren botoksu fiyatları aynı zamanda migren botoksunu kimin yaptığına göre değişir. Migren Botoksu SGK veya özel sigorta kapsamında değildir. Migren Botoksu, kronik migren hastası olanlar için hayat değiştiren bir tedavi olabilir.

Migren Botoksu Tehlikeli mi?

Migren botoksu, genellikle güvenli ve hastalar tarafıdan sorunsuz iyi tolere edilen bir tedavidir. Ancak her tıbbi işlem gibi belirli riskleri ve yan etkileri olabilir. Migren Botoksu, FDA tarafıbdan onaylanmış bir tedavi yöntemi olup, kronik migren tedavisinde kullanımı için birçok ülkede düzenleyici kurumlar tarafından onaylanmıştır.

Migren Botoksu Potansiyel Yan Etkileri ve Riskleri

 • Migren botoksu hafif yan etkileri: Enjeksiyon bölgesinde ağrı, morarma, baş ağrısı veya grip benzeri semptomlar en yaygın hafif yan etkiler arasındadır. Bu etkiler genellikle geçicidir ve kendi kendine düzelir.
 • Kas Zayıflığı: Enjekte edilen bölgede geçici kas zayıflığı meydana gelebilir.
 • Alerjik Reaksiyonlar: Nadiren, Migren Botoksu enjeksiyonlarına alerjik reaksiyonlar görülebilir.
 • Diğer nadir Migren Botoksu yan etkileri: Çok nadir durumlarda, botoks maddesi enjeksiyon bölgesinden uzakta etki gösterebilir ve yutma, nefes alma veya konuşma güçlüğü gibi problemlere neden olabilir.

Migren Botoksu Yaptıranların Dikkat Etmeleri Gerekenler

 • Migren Botoksunu kim yapar?: Migren tedavisi konusunda deneyimli ve botoks enjeksiyonu konusunda eğitimli bir doktor tarafından yapılmalıdır. Migren Botoksu konusunda tecrübeli doktor aynı zamanda olası komplikasyonların yönetimi konusunda da eğitimli olmalıdır. Botoks uygulamaları konusunda tecrübeli olan Plastik Cerrahlar uzun yıllardır Migren Botoksu tedavisi yapmaktadır. Migren Botoksu konusunda tecrübeleri ile Doç. Dr. Tarık Çavuşoğlu yıllardır Botoks uygulamaları yapmaktadır.
 • Migren Botoksu öncesi hastanın tıbbi geçmişi ve aldığı ilaçları öğrenmek gerekir: Botoks ile migren tedavisine başlamadan önce, tıbbi geçmişiniz ve mevcut sağlık durumunuz dikkate alınmalıdır.
 • •Düzenli Takip: Migren Botoksu tedavisi sürecinde düzenli takip önemlidir, böylece herhangi bir yan etki hızla tespit edilip yönetilebilir.
 • Migren botoksu, doğru şekilde uygulandığında ve tecrübeli bir doktor tarafından yönetildiğinde genellikle güvenli kabul edilir. Ancak, her hastanın tedaviye yanıtı farklı olabileceğinden, tedaviye başlamadan önce hastanın genel durumu hakkında kapsamlı bir değerlendirme yapılmalı ve tüm potansiyel riskler ve faydalar doktorunuzla tartışılmalıdır.

Kimler migren botoksu tedavisine uygundur?

Botoks ile migren tedavisi öncelikle, her bir baş ağrısının 4 saat veya daha uzun sürdüğü, ayda 15 veya daha fazla baş ağrısı günü olarak tanımlanan kronik migrenden muzdarip yetişkinler için önerilir. Geleneksel migren ilaçlarıyla rahatlama bulamayanlar için özellikle faydalıdır.

Migren Botoksu ağrılı mıdır?

Migren Botoksunda enjeksiyonlar, çok ince iğneler ile yapıldığından ağrı minimaldir yine de hafif rahatsızlığa neden olabilir. Bazı hastalarda enjeksiyon bölgelerinde geçici ağrı, kızarıklık veya morarma görülebilir. Rahatsızlık genellikle kısa sürelidir ve çoğu kişi işlemi iyi tolere eder.

Migren botoksu seansı ne kadar sürer?

Migren tedavisi için tipik bir Botoks seansı yaklaşık 15 dakika sürer.

Migren Botoksu ne sıklıkla yapılmalıdır?

Migren Botoksu yaptırma sıklığı genellikle 12 haftada birdir. Düzenli migren Botoksu yaptırmak etkililiğin anahtarıdır ve doktorunuz tedaviye verdiğiniz yanıta göre size Migren Botoksu sıklığınızı ayarlayacaktır.

Migren Botoksu etkisi ne zaman başlar?

Bazı hastalar tedaviden sonraki 2 ila 4 hafta içinde migren sıklığında ve şiddetinde bir iyileşme fark etmeye başlayabilir. Ancak tam etkinin ortaya çıkması için birkaç tedavi gerekebilir.

Migren Botoksu migreni tedavi edebilir mi?

Migren botoksu tedavi edici değil önleyici bir tedavidir. Migren Botoksu migren ataklarının sıklığını ve şiddetini azaltmayı hedefler ancak migreni tamamen ortadan kaldırmaz.

Migren botoksu SGK kapsamında mıdır?

Migren Botoksunu devlet karşılamaz. Devlet hastanesinde migren Botoksu ücretsiz değildir.

Migren Botoksu yaptırmayı bırakırsam eskisinden kötü olur mu?

Migren Botoksu uzun vadeli yan etkiler nadirdir. Çoğu hasta tedaviyi uzun süreler boyunca iyi tolere eder. Ancak her tıbbi tedavide olduğu gibi uzun vadeli riskler doktorunuz ile konuşabilirsiniz. Tartışılmalıdır.

Migren Botoksu kaç defa yapılır?

Migren Botoksu, migren hastalığınız süresince yapılabilir. Migren Botoksunu kesmeden önce mutlaka doktorunuza danışınız.

Migren Botoksu yaptırdıktan sonra migren ilaçlarını almamda sakınca var mı?

Migren botoksu ile birlikte migren ilaçlarını almanızda herhangi bir sakınca yoktur.

Migren Botoksu yaptırdıktan sonra normal yaşamıma devam edebilir miyim?

Evet çoğu kişi tedaviden hemen sonra normal aktivitelerine dönebilir. Ancak tedaviden sonra kısa bir süre için yorucu aktivitelerden kaçınılması tavsiye edilir.

Migren Botoksunun estetik Botokstan farkı nedir?

Her ikisi de Botulinum toksini kullanırken, migren Botoksunun spesifik uygulama noktaları mevcuttur.

Migren Botoksu ağrılarımı gidermez ise ne yapmalıyım?

Herkes migren botoksuna yanıt vermeyebilir. Ardışık İki ila üç seanstan sonra iyileşme görmüyorsanız doktorunuz diğer tedavi seçeneklerini araştırmanızı önerebilir.

Hamile ve emziren kadınlara migren botoksu yapılabilir mi?

Botoksun hamile veya emziren kadınlar için güvenliği belirlenmemiştir. Hamileyseniz, hamile kalmayı planlıyorsanız veya emziriyorsanız doktorunuzu bilgilendirmeniz önemlidir.

Migren Botoksu kırışıklıkları azaltır mı?

Migren Botoksu enjeksiyon noktaları yüzde kırışıklık yapan bölgeleri de içerdiğinden, migren Botoksu uygulama yerlerindeki kırışıklıkları da azaltır.

Soru Sor
En az 70 karakter.
BOTOKS FİYAT TALEBİ
En az 70 karakter.

Görüş bildirmek veya Randevu almak için formu kullanabilirsiniz.

BOTOKS VİDEOLARI
Doç. Dr. Tarık ÇavuşoğluDoç. Dr. Tarık ÇavuşoğluPlastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı
0541 932 4689