Doç. Dr. Tarık ÇavuşoğluMENÜ

BOTOKS NEDİR?

BOTOKS NEDİR?

Özellikle son yıllarda estetik alanda sonuçları en etkili ve tatmin edici ameliyatsız uygulamalardan birisi olan botoks ya da bir diğer adıyla botox esasen clostridium botilinum isimli bir bakteriden üretilmiş olan bir çeşit nörotoksinin adıdır.

Botoks Nedir?

Özellikle son yıllarda estetik alanda sonuçları en etkili ve tatmin edici ameliyatsız uygulamalardan birisi olan botoks esasen clostridium botilinum isimli bir bakteriden üretilmiş olan bir çeşit nörotoksindir. Bu toksin laboratuvar ortamında ilaç şeklinde özel olarak elde edilmektedir. Sinir uçlarında iletimi sağlayan maddenin salınımını engelleyerek kas gevşetme özelliği mevcuttur. Botoks nedir diye incelediğinde botoks günümüzde bir çok nörolojik hastalığın tedavisi, kas spazmı, şaşılık, yüz felci, migren, aşırı terleme, anal fissür gibi birçok hastalığın tedavisinde yaygın olarak kullanılmaktadır.

Botoks (Botilinum Toksin) ve nasıl uygulanır sorusu en sık merak edilenlerin başında gelir. Botoks (Botilinum Toksin A) yüksek teknoloji laboratuar şartlarında kontrollü olarak geliştirilen kaslarda geçici zayıflama(paralizi) oluşturan bir etken maddeye sahiptir. Botoks nedir ne işe yarar? Botoks tedavisi ile yüzde kırışıklık oluşturan kasların geçici olarak zayıflatılması ile ileride oluşması muhtemel kırışıklıkları engellemek ve oluşmuş olanların zaman içerisinde azaltılıp yok edilmesi amaçlanır. Botoks öncesi ve sonrası hastalar değerlendirildiğinde kaş arası alın ve göz çevresi (kaz ayakları) bölgesinde kırışıklıkların azaldığı veya yok olduğu görülür. Ancak Botoksun göz ardı edilen edilen ancak çok önemli diğer etkisi ise düzenli olarak (yaklaşık 6 ayda bir) tekrarlandığında bu bölgelerdeki kasların kırışıklık oluşturma potansiyelindeki azalmadır. Botoks ne kadar etkilidir sorusu kişiler arasında farklılıklar gösterecektir. Hedef bölgesindeki kasların aktivitesi, önceden oluşmuş derin kırışıklıklar gibi faktörler uygulama sonrası sonucu etkileyecektir. Botoks tedavisi çok ince iğneler ile özel dozlar ile uygun noktalara Botoks’un zerk edilmesinden ibarettir. Botoks etkisini 4-7 günde göstermekte olup tam etkinin yerleşmesi 2 haftayı bulmaktadır.

Estetik Amaçlı Botoks Nedir?

Estetik amaçlı olarak da botoks; en kolay, pratik ve hızlı bir şekilde, kırışıklık yok etme ve cilt gençleştirme yöntemlerinin başında yer almaktadır. Mimik kaslarının geçici ve kontrollü blokajını sağlayan botox, kırışıklıkları gidermek ve mimik çizgilerinin oluşumunu engellemek gibi etkileri ile en etkili estetik enstrümanlarımızdandır.

Botoks kremi nedir?

Botoks kremi adı altında ve botoksa alternatif olarak öne sürülen topikal uygulamaların botoksa alternatif oluşturma şansı yoktur. Para israfından öte gidemeyecek sonuçlar hüsran yaratır.

Botoks nasıl yapılır?

Çok ince uçlu mikro iğneler yardımı ile uygun noktalara gerekli dozlarda verilen botoks uygulamasında ağrı olmaması için işlem öncesinde lokal anestezik kremler kullanılabilir. Botoks uygulaması öncesi uygulama sahasına soğuk kompres uygulaması da ağrısız bir işlemi sağlayabilir.

Botoks ne zaman etkisini gösterir?

Botoks etkisi kişiden kişiye farklılık göstermek ile birlikte uygulamadan 4-7 gün sonra başlar, 14. Gün tam olarak oturur.

Yüze botoks uygulama alanları nelerdir?

Yaşın ilerlemesi, mimikleri fazla kullanma gibi sebepler ile artan mimik çizgilerinin en etkili tedavisi botoks uygulamasıdır. Alın botoksu, butun botoksu, göz çevresi botoksu, çene botoksu, dudak botoksu, koltuk altı botoksu, migren botoksu, diş gıcırdatma botoksu, el ayak terleme botoksu, dekolte boyun botoksu gibi kullanım isimleri ile de anılır.

Botoks ne kadar süre etkilidir? Kaç ayda bir botoks yaptırmak gerekir?

Botoks etki süresi kişiden kişiye değişiklik gösterir. Ortalama botoks süresi 4-6 aydır diyebiliriz. Gözlemlerim ilk defa botoks yaptıranlar bir defaya mahsus olmak üzere 2-4 ay içerisinde etkisi sona erebilir. Düzenli botoks yaptıranlarda botoksun etkilerinin kaybolması daha geç dönemlerde olabilmektedir.

Botoks sonrası ifadem değişir, mimiklerim kaybolur mu?

Botoks uygulamasında verilen botoks dozu ve verildiği nokta milimetrik olarak fark yaratır. Çok kolay görünen botoks uygulaması derinlerine inildiğinde aslında son derece dikkat ve tecrübe gerektiren bir tedavidir. Günümüzde minimal botoks, baby botoks gibi konseptlerin varlığı ile ifade değişmeden, mimikler doğallığını koruyarak botoks uygulaması yapılabilir.

SİZDEN GELENLER
İLGİLİ KONULAR
 • Botoks yaptırmadan önce bilmeniz gereken 6 önemli nokta!

  Botoks 2002 yılında FDA (Amerikan İlaç Dairesi) onayını aldığı andan itibaren, yüzde kırışıklıkları azaltmak ve koltuk altı terleme tedavisinde etkili bir yöntem olarak popülerliğini hızla kazanmıştır. Bu basit, ameliyatsız işlem ile yüzde; kaz ayağı, alın, kaş arası, dudak üstü gibi birçok bölgedeki kırışıklıkların giderilmesi mümkün olmuştur. Botoks kolay uygulanan ve etkili bir ameliyatsız estetik yöntemi olmak ile birlikte Botoks öncesi ve sonrası yapılması gerekenlere dikkat edilirse, başarı oranı artar ve botoksun zararlarından kaçınılmış olur.

  1. Alkol, aspirin ve anti-inflamatuar ilaçlardan kaçının

  Botoks yaptıranlar botoks uygulamasından iki gün önce alkolden kaçınmalıdır. Botoks uygulamasından en az bir hafta önce aspirin veya anti-enflamatuar ilaç almayın. Bu sayede Botoks sonrası komplikasyon riski azalır, botoks sonrası morluk önlenebilir.

  1. Botoks sonrası sabırlı olun.. Etkileri 3-4. günden sonra başlar.

  Botoks etkisi kaç günde görülür unutmamak gerekir. Botoks etkisi 3-4 günde başlar. Etkinin tam oluşması 7-10 günü bulabilir.  Sıkça rastladığımız durum ilk Botoks uygulaması sonrası etki 3. Ayda azalabilir. Ancak bundan sonraki Botox uygulamalarında 4-6 ay arası etki beklenir. Etkinin sona erdiğini en iyi siz anlarsınız.

  1. Kimler Botoks yaptıramaz.

  Hamileyken Botoks yapılmamalıdır. Emzirirken Botox yapılmamalıdır. Nörolojik bir hastalığa sahip kişilerde Botox kullanmamalıdır.

  1. Botoks yan etkileri nelerdir?

  Küçük ve geçici morluklar, işlem sonrası akşam geçici baş ağrısı en sık görülen Botox yan etkileridir. Bunlar geçici ve kısa sürelidir.

  1. Botoksu düzenli yaptırın..

  Düzenli yapılan Botoks uygulamaları sayesinde kırışıklık yapan kaslarda zayıflama(atrofi) izlenir. Bu sayede ileriki yaşlarda daha pürüssüz ve kırışıklık olmayan bir yüze sahip olabilirsiniz. Yüzde kırışıklıklar oluşmadan daha genç yaşlarda başlanan botoks uygulamalarında elde edilen sonuçlar daha başarılıdır.

  1. En iyi Botoksu kim yapar?

  Botoks mutlaka bir “doktor” tarafından yapılması gereken ilaç statüsündeki bir ajandır. Botoks sonrası komplikasyonlar ile yaşam kalitesinde düşme ve problemler yaşamamak için, yüz ve uygulama bölgesi anatomisine hakim bir doktor seçmenizi öneririz.

 • Kimler Botoks yaptıramaz?
  1. Hamilelikte Botoks: Botoksun anne karnındaki fetusa geçişine dair herhangi bir kanıt bulunmasa da gebelikte botoks yapmamaktayız.
  2. Emzirenlerde Botoks: Bize sık sorulan sorulardan birisi de “emzirirken botoks yapılır mı” ve “botoks anne sütüne geçer mi” sorularıdır. Emziren annelerde de benzer şekilde botoks uygulaması yapmamaktayız.
  3. Eaton-Lambert Hastalığı ve Myaesthenia Gravis gibi nöro-müsküler rahatsızlıkları (sinir-kas hastalıkları) olanlarda Botoks yapılmaz. Bu sebepten Botoks yaptıranlar öncesinde mutlaka doktorunuza mevcut tüm rahatsızlıklarınızı ve aldığınız ilaçları eksiksiz olarak söyleyiniz.
  4. Kan inceltici, kan sulandırıcı ilaçlar alanlar ilaç aldıkları dönemde botoks yaptırmamalıdırlar. Kan sulandırıcı ilaç alanlar öncesinde mutlaka bu ilaçları öneren doktorlarına(kardiyolog, kalp damar cerrahları, nörolog, dahiliye vs) danışarak onların uygun görmeleri durumunda  Botox yaptırmadan en az 48 saat önce bu ilaçları kesmeleri durumunda Botoks yapılabilir. Unutulmamalıdır ki doktorunuza danışmadan bu ilaçları kesmek hayati tehlike oluşturacak sonuçlar doğurabilir.
  5. Enjeksiyon bölgesinde deride enfeksiyonu olanlar (uçuk, vs) enfeksiyon tedavi olana kadar Botoks yaptırmamalıdırlar.
Soru Sor
En az 70 karakter.
BOTOKS FİYAT TALEBİ
En az 70 karakter.

Görüş bildirmek veya Randevu almak için formu kullanabilirsiniz.

BOTOKS VİDEOLARI
Doç. Dr. Tarık ÇavuşoğluDoç. Dr. Tarık ÇavuşoğluPlastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı
0312 220 44260541 932 4689