Doç. Dr. Tarık ÇavuşoğluMENÜ

BOTOKS

BOTOKS

Özellikle son yıllarda estetik alanda sonuçları en etkili ve tatmin edici ameliyatsız uygulamalardan birisi olan botoks ya da bir diğer adıyla botox esasen clostridium botilinum isimli bir bakteriden üretilmiş olan bir çeşit nörotoksinin adıdır.

Botoks Nedir?

Özellikle son yıllarda estetik alanda sonuçları en etkili ve tatmin edici ameliyatsız uygulamalardan birisi olan botoks esasen clostridium botilinum isimli bir bakteriden üretilmiş olan bir çeşit nörotoksindir. Bu toksin laboratuvar ortamında ilaç şeklinde özel olarak elde edilmektedir. Sinir uçlarında iletimi sağlayan maddenin salınımını engelleyerek kas gevşetme özelliği mevcuttur. Botoks nedir diye incelediğinde botoks günümüzde bir çok nörolojik hastalığın tedavisi, kas spazmı, şaşılık, yüz felci, migren, aşırı terleme, anal fissür gibi birçok hastalığın tedavisinde yaygın olarak kullanılmaktadır.

Botoks (Botilinum Toksin) ve nasıl uygulanır sorusu en sık merak edilenlerin başında gelir. Botoks (Botilinum Toksin A) yüksek teknoloji laboratuar şartlarında kontrollü olarak geliştirilen kaslarda geçici zayıflama(paralizi) oluşturan bir etken maddeye sahiptir. Botoks nedir ne işe yarar? Botoks tedavisi ile yüzde kırışıklık oluşturan kasların geçici olarak zayıflatılması ile ileride oluşması muhtemel kırışıklıkları engellemek ve oluşmuş olanların zaman içerisinde azaltılıp yok edilmesi amaçlanır. Botoks öncesi ve sonrası hastalar değerlendirildiğinde kaş arası alın ve göz çevresi (kaz ayakları) bölgesinde kırışıklıkların azaldığı veya yok olduğu görülür. Ancak Botoksun göz ardı edilen edilen ancak çok önemli diğer etkisi ise düzenli olarak (yaklaşık 6 ayda bir) tekrarlandığında bu bölgelerdeki kasların kırışıklık oluşturma potansiyelindeki azalmadır. Botoks ne kadar etkilidir sorusu kişiler arasında farklılıklar gösterecektir. Hedef bölgesindeki kasların aktivitesi, önceden oluşmuş derin kırışıklıklar gibi faktörler uygulama sonrası sonucu etkileyecektir. Botoks tedavisi çok ince iğneler ile özel dozlar ile uygun noktalara Botoks’un zerk edilmesinden ibarettir. Botoks etkisini 4-7 günde göstermekte olup tam etkinin yerleşmesi 2 haftayı bulmaktadır.

Estetik Amaçlı Botoks Nedir?

Estetik amaçlı olarak da botoks; en kolay, pratik ve hızlı bir şekilde, kırışıklık yok etme ve cilt gençleştirme yöntemlerinin başında yer almaktadır. Mimik kaslarının geçici ve kontrollü blokajını sağlayan botox, kırışıklıkları gidermek ve mimik çizgilerinin oluşumunu engellemek gibi etkileri ile en etkili estetik enstrümanlarımızdandır.

Botoks kremi nedir?

Botoks kremi adı altında ve botoksa alternatif olarak öne sürülen topikal uygulamaların botoksa alternatif oluşturma şansı yoktur. Para israfından öte gidemeyecek sonuçlar hüsran yaratır.

Botoks nasıl yapılır?

Çok ince uçlu mikro iğneler yardımı ile uygun noktalara gerekli dozlarda verilen botoks uygulamasında ağrı olmaması için işlem öncesinde lokal anestezik kremler kullanılabilir. Botoks uygulaması öncesi uygulama sahasına soğuk kompres uygulaması da ağrısız bir işlemi sağlayabilir.

Botoks ne zaman etkisini gösterir?

Botoks etkisi kişiden kişiye farklılık göstermek ile birlikte uygulamadan 4-7 gün sonra başlar, 14. Gün tam olarak oturur.

Yüze botoks uygulama alanları nelerdir?

Yaşın ilerlemesi, mimikleri fazla kullanma gibi sebepler ile artan mimik çizgilerinin en etkili tedavisi botoks uygulamasıdır. Alın botoksu, butun botoksu, göz çevresi botoksu, çene botoksu, dudak botoksu, koltuk altı botoksu, migren botoksu, diş gıcırdatma botoksu, el ayak terleme botoksu, dekolte boyun botoksu gibi kullanım isimleri ile de anılır.

Botoks ne kadar süre etkilidir? Kaç ayda bir botoks yaptırmak gerekir?

Botoks etki süresi kişiden kişiye değişiklik gösterir. Ortalama botoks süresi 4-6 aydır diyebiliriz. Gözlemlerim ilk defa botoks yaptıranlar bir defaya mahsus olmak üzere 2-4 ay içerisinde etkisi sona erebilir. Düzenli botoks yaptıranlarda botoksun etkilerinin kaybolması daha geç dönemlerde olabilmektedir.

Botoks sonrası ifadem değişir, mimiklerim kaybolur mu?

Botoks uygulamasında verilen botoks dozu ve verildiği nokta milimetrik olarak fark yaratır. Çok kolay görünen botoks uygulaması derinlerine inildiğinde aslında son derece dikkat ve tecrübe gerektiren bir tedavidir. Günümüzde minimal botoks, baby botoks gibi konseptlerin varlığı ile ifade değişmeden, mimikler doğallığını koruyarak botoks uygulaması yapılabilir.

SİZDEN GELENLER
İLGİLİ KONULAR
 • Botoks Yüzde Nerelere Yapılır?
  Botoks Hakkında Merak Edilenler

  Estetik tedavilerin merkezinde olan Botoks, gençlik ve güzellik imajını çağrıştıran bir kelimedir. Güçlü yaşlanma karşıtı özellikleri ve kırışıklıkları düzeltme kapasitesi göz önüne alındığında, dünya çapında milyonlarca insanın neden bu muhteşem tedaviyi aradığı anlaşılabilir. Botoks nedir ve nasıl etki eder? Sorusuna ve birçok merak edilen konuya değinecek olan bu kapsamlı yazı, Botoks dünyasını araştırıp, sırlarını açığa çıkarıp ve okuyuculara ne beklemeleri gerektiği konusunda gerçekçi bir fikir vermeyi amaçlıyor.

  Botoks Yüzde Nereye Yapılır?

  Botoks Nedir?

  Botulinum Toksini veya "Botoks" olarak bilinen nörotoksik protein, Clostridium botulinum bakterisinden üretilir. Estetik tıp alanında yüzdeki kırışıklıkları azaltmak amacıyla dikkatli ve sıkı kontrol altında uygulanır. Ana işlevi, kas kasılmasını başlatan sinir sinyallerini engellemektir, bu da kas aktivitesinde kısa bir azalmaya neden olur. Sonuç olarak, bu kasların üzerindeki cilt daha pürüzsüz hale gelir ve bu da kırışıklıkların görünürlüğünü azaltır.

  Botoks Nasıl Yapılır?

  Botoks işlemi genellikle 10-15 dakika sürer ve oldukça basit ve hızlıdır. İşlem sırasında belirlenen yüz kaslarına küçük bir iğne kullanılarak Botoks enjekte edilir. Çoğu insan tedaviyi hafif bir acı olarak algılar ve Botoks uygulaması anestezi gerektirmeyen bir prosedürdür. Operasyonun ardından hızlı bir şekilde normal yaşam rutinine dönülebilmesi, hareketli bir yaşam süren kişiler için uygun bir seçimdir.

  Botoks Süresi ve Etkinlik

  Botoksun etkileri hemen görülmez; tezahür etmeleri genellikle 3-7 gün sürer. Etkiler genellikle 3-5 ay devam eder, ardından kırışıklıklar yeniden belirmeye başlar ve kas aktivitesi yavaş yavaş yeniden başlar. Ancak kaslar tekrarlanan tedavilerle gevşemeye alıştığında, bu kırışıklıklar zamanla daha belirgin hale gelir.

  Botoks Yüzde Nerelere Yapılır?
  • Alın Çizgilerine Botoks: Yatay alın çizgileri genellikle Botoks ile tedavi edilir ve daha pürüzsüz, daha derin çizgileri olmayan, rahat bir alın görünümü sağlanır.
  • Göz Çevresi (Kaz Ayağı) Botoksu: Göz kenarlarından dışarıya doğru uzanan çizgilere kaz ayağı adı verilir. Botoks bu çizgileri yumuşatarak veya oluşmasını önleyerek göz çevresinin gençleşmesine yardımcı olur.
  • Kaş Arası Botoksu: Kaşların arasında uzanan bu çizgiler yorgun veya sinirli görünüm verebilir. Botoks enjeksiyonları ile bu bölgeye yönelik bu algılar azaltılabilir.
  • Burun Üstü (Tavşan Çizgileri) Botoksu: Burun üzerindeki genellikle gülme ile ortaya çıkan çizgilerdir. Botoks kullanılarak bu çizgiler azaltılarak derinleşmesi önlenip yüzün genel görünümü iyileştirilebilir.
  • Çene Ucu Botoksu: Botoks, çenedeki çukurların veya kaldırım taşı görünümünü düzeltmek için kullanılabilir.
  • Boyun Bantları: Boynun platismal bantlarına yapılan enjeksiyon ile enine ve boyuna bantlar azaltılıp yaşlı görünüm düzeltilebilir.
  Botoks Zararlı Mı, Botoks Yan Etkileri Nelerdir?

  Botoks büyük ölçüde güvenli olmasına rağmen nadir durumlarda yapılan bölgede ağrı, hafif ödem, kızarıklık veya baş ağrısına neden olabilir. Çoğu zaman bu yan etkiler küçük ve geçicidir, birkaç gün veya hafta içinde kaybolur. Riskleri azaltmak ve mümkün olan en iyi sonuçları garanti etmek için Botoks konusunda eğitimli ve deneyimli bir doktor seçilmesi kritik öneme sahiptir.

  Botoks Kimlere Yapılır?

  Botoks, kırışıklıkların ve ince çizgilerin görünümünü en aza indirmek isteyen kişiler için en uygun yöntemdir. Emziren veya hamile olanlara, nörolojik rahatsızlıkları olanlara veya botoksun içindeki kimyasallardan herhangi birine alerjisi olanlara önerilmez. Ayrıca yüzdeki sarkma veya hacim kaybından kaynaklanan kırışıklıklarda da pek işe yaramamaktadır. Bu durumlarda dolgu enjeksiyonları veya cerrahi tedaviler daha iyi bir seçenek olacaktır.

  Botoks Popülaritesinin Yükselişi

  Botoks, son zamanlarda popülaritesinin artması nedeniyle dünya çapında en yaygın ameliyatsız estetik tedavi yöntemi haline geldi. Etkinliği, kolay uygulanabilirliği ve iyileşme süresi olmayan nispeten hızlı işlem süresi, çekiciliğine katkıda bulunmaktadır.

  Botoksun Geleceği

  Botoksun zaman geçtikçe kozmetik amaçlı olduğu kadar tıbbi işlemlerde de daha sık kullanılacağı öngörülüyor. Uyarlanabilirliği ve verimliliği, kozmetik tedaviler alanında büyük bir güç olmaya devam edeceğini garanti ediyor.

  Özetle

  Botoks kolay uygulanabilir ameliyatsız bir tedavi oluşu, basitliği ve etkinliği birleştiren çağdaş bir estetik uygulama örneğidir. İster ilk Botoks uygulamanızıyaptırmayı düşünüyor olun, ister daha önceden bir Botoks tecrübeniz olsun, Botoks'un tüm ayrıntılarını bilmek akıllıca kararlar vermenize yardımcı olabilir. Başarılı bir Botoks tedavisi için uygun hekimi seçmenin ve sonuç için makul beklentiler oluşturmanın çok önemli olduğunu asla unutmayın. Botoksun sizin için uygun seçenek olup olmadığını öğrenmek için, herhangi bir tıbbi prosedürde olduğu gibi, deneyimli bir Botoks uzmanıyla görüşmeniz yerinde olur.

 • Botoks Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler
  Botoks Sonrası

  Her yıl gerçekleştirilen milyonlarca ameliyatsız estetik işlemi arasında Botoks, bu tedavilerin en iyisi olarak konumunu sağlamlaştırdı.

  Birçok kişi, kırışıklıkları azaltma ve daha genç bir görünüm verme kapasitesi nedeniyle Botoks’un haklı yerini takdir ediyor. Ancak her tıbbi operasyonda olduğu gibi işlem sonrasında da takip önemlidir. Botoks yaptırdıktan sonra yapılması ve yapılmaması gerekenleri anlamak ve bunlara uymak, en iyi sonuçları elde etmek için gereklidir.

  İyileşmeyi hızlandırmayı, Botoks süresini uzatmayı ve olası Botoks yan etkilerini önlemeyi sağlayan bu önerileri gelin birlikte inceleyelim.

  Botoks Sonrası Yapılması Gerekenler
  1. Dik pozisyonu koruyun: Tedaviden sonra en az 4 saat boyunca başınızı ve boynunuzu dik pozisyonda tutun. Bu, Botoksun sorun yaratabilecek istenmeyen bölgelere yayılmasını engeller.
  2. Takip: Operasyondan en az iki hafta sonra bir takip randevusu ayarlayın. Bu, uygulayıcınızın etkileri değerlendirmesine ve gerekirse düzeltmeler yapmasına olanak tanır.
  3. Susuz kalmayın: Su tüketimi toksinlerin atılmasına ve iyileşmenin hızlanmasına yardımcı olabilir.
  4. Güneş koruyucu kullanın: Cildinizi güneş ışınlarından korumak için güneş koruyucu kullanın; bu, enjeksiyona bağlı şişlik veya kızarıklığın daha da kötüleşmesine neden olabilir.
  Botoks Sonrası Yapılmaması Gerekenler
  1. Botoks sonrası yüzünüzü ovma ve masaj yapmaktan kaçının: Botoksun istenmeyen yerlere yayılmasını önlemek için Botoks uygulanan bölgeleri en az 24 saat ovmayınız veya masaj yapmayınız.
  2. Botoks sonrası ağır egzersizden kaçının: Botoks sonrası en az 24 saat boyunca yorucu egzersizlerden kaçının. Botoksun etkinliği terleme ve kan akışının artması nedeniyle azalabilir. Botoks ağır egzersiz ve tansiyon yükselmesi ile kanama olabilir, ilaç yer değiştirebilir.
  3. Botoks sonrası sauna veya hamamdan uzak durun: Çok fazla ısı, Botoksun yerleşmesini engelleyebilir. Enjeksiyondan sonra en az 48 saat boyunca bunlardan uzak durulması tavsiye edilir.
  4. Botoks sonrası alkol tüketimini sınırlayın: Botoks sonrası alkol alımı kanı inceltir, bu da morarma ve komplikasyon olasılığını artırır.
  5. Botoks sonrası yüz bakımı ve yüze yapılan estetik uygulamaları erteleyin: Botoks sonrası yüz bakımı, kimyasal peeling veya mikrodermabrazyon yaptırmadan önce en az 24 saat bekleyin. Bunlar Botoks’un etkinliğini azaltabilir veya gereksiz sorunlara neden olabilir.
  6. Botoks sonrası kan sulandırıcı ilaçlardan kaçının: Tıbbi olarak mümkünse Botoks sonrası kan sulandırıcı ve non steroid antienflamatuar ilaçlardan gibi kan sulandırıcılardan uzak durun, bunlar ameliyat sonrası morarma ve komplikasyon olasılığını artırır.
  7. Başınızı sıkan bantlar takmaktan kaçının: Sıkı oturan başlıklar, kafa bantları veya kasklar tedavi edilen bölgeye ekstra baskı uygulayabilir. Bir veya iki gün boyunca onlardan uzak durmaya çalışın.
  Botoks Yan Etkileri Yan Etkilerini Tanıma ve Doktorunuza Danışma

  Botoksun çok iyi bir güvenlik geçmişi olmasına rağmen olası yan etkiler konusunda bilgi sahibi olmak önemlidir. Kızarıklık, morarma veya şişlik gibi küçük yan etkilerin çoğu birkaç gün içinde kaybolur. Daha az yaygın olmalarına rağmen nefes alma, yutma, konuşma veya göz kapağı düşüklüğü gibi daha ciddi tepkiler hızlı tıbbi yardım gerektirir. İşlem sonrası semptomlarla ilgili endişeleriniz varsa daima doktorunuzla konuşun.

  Tedavi sonrası talimatlara uymak, Botoksun faydalarını önemli ölçüde artırabilir. Daha önce Botoks yaptırmış olsanız veya deneyimli bir kişi olsanız da Botoks sonrası yapılması ve yapılmaması gerekenleri bilmek, yalnızca işlemin etkinliğini değil, aynı zamanda güvenliğinizi ve refahınızı da sağlayacaktır. Botoks sonrası dikkat edilmesi gerekenler konusunda kendinizi eğiterek en iyi sonuçları elde etme ve kendinizin yenilenmiş ve canlanmış versiyonunu yansıtma konusunda kendinizi güçlendirebilirsiniz.

 • Botoks yaptırmadan önce bilmeniz gereken 6 önemli nokta!

  Botoks 2002 yılında FDA (Amerikan İlaç Dairesi) onayını aldığı andan itibaren, yüzde kırışıklıkları azaltmak ve koltuk altı terleme tedavisinde etkili bir yöntem olarak popülerliğini hızla kazanmıştır. Bu basit, ameliyatsız işlem ile yüzde; kaz ayağı, alın, kaş arası, dudak üstü gibi birçok bölgedeki kırışıklıkların giderilmesi mümkün olmuştur. Botoks kolay uygulanan ve etkili bir ameliyatsız estetik yöntemi olmak ile birlikte Botoks öncesi ve sonrası yapılması gerekenlere dikkat edilirse, başarı oranı artar ve botoksun zararlarından kaçınılmış olur.

  1. Alkol, aspirin ve anti-inflamatuar ilaçlardan kaçının

  Botoks yaptıranlar botoks uygulamasından iki gün önce alkolden kaçınmalıdır. Botoks uygulamasından en az bir hafta önce aspirin veya anti-enflamatuar ilaç almayın. Bu sayede Botoks sonrası komplikasyon riski azalır, botoks sonrası morluk önlenebilir.

  1. Botoks sonrası sabırlı olun.. Etkileri 3-4. günden sonra başlar.

  Botoks etkisi kaç günde görülür unutmamak gerekir. Botoks etkisi 3-4 günde başlar. Etkinin tam oluşması 7-10 günü bulabilir.  Sıkça rastladığımız durum ilk Botoks uygulaması sonrası etki 3. Ayda azalabilir. Ancak bundan sonraki Botox uygulamalarında 4-6 ay arası etki beklenir. Etkinin sona erdiğini en iyi siz anlarsınız.

  1. Kimler Botoks yaptıramaz.

  Hamileyken Botoks yapılmamalıdır. Emzirirken Botox yapılmamalıdır. Nörolojik bir hastalığa sahip kişilerde Botox kullanmamalıdır.

  1. Botoks yan etkileri nelerdir?

  Küçük ve geçici morluklar, işlem sonrası akşam geçici baş ağrısı en sık görülen Botox yan etkileridir. Bunlar geçici ve kısa sürelidir.

  1. Botoksu düzenli yaptırın..

  Düzenli yapılan Botoks uygulamaları sayesinde kırışıklık yapan kaslarda zayıflama(atrofi) izlenir. Bu sayede ileriki yaşlarda daha pürüssüz ve kırışıklık olmayan bir yüze sahip olabilirsiniz. Yüzde kırışıklıklar oluşmadan daha genç yaşlarda başlanan botoks uygulamalarında elde edilen sonuçlar daha başarılıdır.

  1. En iyi Botoksu kim yapar?

  Botoks mutlaka bir “doktor” tarafından yapılması gereken ilaç statüsündeki bir ajandır. Botoks sonrası komplikasyonlar ile yaşam kalitesinde düşme ve problemler yaşamamak için, yüz ve uygulama bölgesi anatomisine hakim bir doktor seçmenizi öneririz.

 • Kimler Botoks yaptıramaz?
  1. Hamilelikte Botoks: Botoksun anne karnındaki fetusa geçişine dair herhangi bir kanıt bulunmasa da gebelikte botoks yapmamaktayız.
  2. Emzirenlerde Botoks: Bize sık sorulan sorulardan birisi de “emzirirken botoks yapılır mı” ve “botoks anne sütüne geçer mi” sorularıdır. Emziren annelerde de benzer şekilde botoks uygulaması yapmamaktayız.
  3. Eaton-Lambert Hastalığı ve Myaesthenia Gravis gibi nöro-müsküler rahatsızlıkları (sinir-kas hastalıkları) olanlarda Botoks yapılmaz. Bu sebepten Botoks yaptıranlar öncesinde mutlaka doktorunuza mevcut tüm rahatsızlıklarınızı ve aldığınız ilaçları eksiksiz olarak söyleyiniz.
  4. Kan inceltici, kan sulandırıcı ilaçlar alanlar ilaç aldıkları dönemde botoks yaptırmamalıdırlar. Kan sulandırıcı ilaç alanlar öncesinde mutlaka bu ilaçları öneren doktorlarına(kardiyolog, kalp damar cerrahları, nörolog, dahiliye vs) danışarak onların uygun görmeleri durumunda  Botox yaptırmadan en az 48 saat önce bu ilaçları kesmeleri durumunda Botoks yapılabilir. Unutulmamalıdır ki doktorunuza danışmadan bu ilaçları kesmek hayati tehlike oluşturacak sonuçlar doğurabilir.
  5. Enjeksiyon bölgesinde deride enfeksiyonu olanlar (uçuk, vs) enfeksiyon tedavi olana kadar Botoks yaptırmamalıdırlar.
Soru Sor
En az 70 karakter.
BOTOKS FİYAT TALEBİ
En az 70 karakter.

Görüş bildirmek veya Randevu almak için formu kullanabilirsiniz.

BOTOKS VİDEOLARI
Doç. Dr. Tarık ÇavuşoğluDoç. Dr. Tarık ÇavuşoğluPlastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı
0541 932 4689