Doç. Dr. Tarık ÇavuşoğluMENÜ

ÇENE BOTOKSU

Çene Botoksu

Bazı insanlar konuşurken, yemek yerken çene ucundaki aşırı kas aktivitesine bağlı olarak kırışıklıklar ve düzensiz görünümden şikayetçidirler.

Çene Botoksu Ankara

Çene Botoksu (Bruksizm Botoks) uygulaması aslında 3 farklı sebep ile yapılan uygulamalardır.

1. Bazı insanlar konuşurken, yemek yerken çene ucundaki aşırı kas aktivitesine bağlı olarak kırışıklıklar ve düzensiz görünümden şikayetçidirler. Bu kişilerde çene ucundaki girintili çıkıntılı görünümü yok etmek için Botoks uygulamaları yaparız. Çene ucuna Botoks sayesinde bu görünüm ortadan kalkar, daha yuvarlak ve hoş görünümlü bir çene ucu ortaya çıkar.

2. Çene botoksunun kullanıldığı diğer bir yer ise çiğneme kasına botoks uygulamasıdır (Masseter Botoksu). Bazı insanlarda çiğneme kasları, hacimsel olarak büyümüştür (masseter hipertrofisi). Bu sebepten çeneye köşeli ve kare şeklinde bir görünüm verir. Çene botoksu (masseter botoksu) yaptıranlar en büyük şikayeti bu bölgenin kaba görünüşüdür. Özellikle çiğneme kasları çok gelişmiş kadın hastaların en büyük şikayeti yüzde oluşan erkeksi görünümdür. Çene botoksu öncesi sonrası karşılaştırdıklarında bu erkeksi görünümün azaldığı, çiğneme kası  hacminin azaldığı görülmektedir. Çene botoksu yaptıranlar 2-3 seans sonunda çiğneme kasının hacmindeki azalmayı, çenenin köşeli görünümünde düzelmeyi görürler.

3. Çene botoksu kullanılan diğer tıbbi sorun da Diş Sıkma Botoksu, Diş Gıcırdatma Botoksu, Çene Sıkma Botoksu veya Bruksizm Botoksu isimleri anılan problemdir. Diş sıkma(bruksizm) dişte, çenede, boyunda ağrı oluştur. Bu ağrının sebebi gün boyu ve gece boyu dişler üzerine devamlı bir yük binmesidir.

Diş sıkma Botoks (Bruksizm) diş gıcırdatma sonucunda hangi sorunlar yaşanır ?

  • Diş sıkma; dişler, diş kökleri, çene, boyun, çene eklemi ve şakaklarda ağrı oluşturur.
  • Geceleri diş gıcırdatma ve dişlere dinmeyen bir basınç uygulaması olur.
  • Dişlerde hassasiyet, diş köklerinde ağrı, dişler üzerinde aşınmalar, diş eti çekilmeleri, ön dişlerin kısalması ve düzleşmesi çene sıkma (bruksizm) de sık görülür.
  • Çene eklemi hastalıkları, eklem ağrısı,kulaktan ses gelmesi ve kulak ağrıları diş sıkma (bruksizm) sonucunda görülebilir.
  • Diş sıkma(bruksizm) sonucunda dişlerde mikroçatlaklar ve kırılmalar, var ise diş protezlerinde kırılmalar görülür.
  • Çene sıkma problemi olanlarda çene, diş, boyun, kulak ve baş ağrıları sebebi ile gece uykuları problemlidir. Sabahları yorgun uyanma ve sosyal hayata adapte olamama şikayetleri mevcuttur.

Diş gıcırdatma, Bruksizm’in en iyi tedavisi nedir?

Diş sıkma tedavisinde en güncel yöntem 1-3 seans Diş sıkma botoksu Ankara veya Masseter botoksu adı ile anılan Çiğneme kasına botoks uygulamasıdır. Çene botoksu sonucunda rahatlayan hastaların yaşam konforu arttırılabilir.

Çene botoksu (Bruksizm botoks) nasıl yapılır?

Çene botoksu (masseter botoksu) yapılan bölgeye önce buz ve lokal anestezik kremler sürülür. Masseter botoksu yaklaşık 5-10 dk süren ağrısız bir uygulamadır. İlk çene botoksu (diş sıkma botoksu) uygulamasından 3 ay sonra ikinci doz 3-4 ay sonra üçüncü dozu tercih etmekteyim. Bu sayede aşırı büyümüş ve aktif olan kaslar ardışık diş sıkma botoksu uygulamaları ile zayıflamakta, diş ve çeneye verdikleri hasar azalmaktadır. Diş sıkma botoksu uygulamasında doz, uygulama yeri ve uygulama aralığı çok önemlidir. Yüksek dozlarda çiğneme kasları bozulur ve yeme içmede sorun yaşanabilir.

Çene botoksu sonrasında ne zaman etkisini görürüm?

Çeneye botoks uygulaması sonrasında botoks etkisi 3-7 gün içerisinde başlar ve etkinin tam yerleşmesi 2 hafta süre alacaktır. Birkaç gün çiğnemede çok hafif güçsüzlük hissedilse de sonrasında bu his yok olacaktır. İlk diş sıkma botoksu uygulamasından sonra etkinlik başlar ve sonraki seanslarda faydalanım giderek artacaktır. Zira kas kitlesi ve gücünde azalma dişleri, çeneyi, çene eklemini koruyacak ağrıyı azaltacaktır.

Çene botoksu ile aynı anda yüzümün diğer kısımlarına da botoks yaptırabilir miyim?

Çene botoksu ile aynı seansta estetik amaçlı olarak göz çevresi botoksu (kaz ayaklarına botoks),kaş arası botoksu veya alın botoksu yapılabilir.

Diş sıkma botoksunu kim yapar?

Diş sıkma botoksu anahtar kelimesi ile araştırdığınızda; çene botoksu yapanlar veya çene botoksu Ankara başlıkları altında birçweb sayfası görürsünüz. Çene botoksu (diş sıkma botox) fonksiyonel bir kasa yapıldığından ve komşuluğundaki önemli yapılar sebebi ile bölgenin anatomik yapısına hakim ve botoks uygulamaları ve dozaj bilgisine hakim kişilerce yapılmalıdır.

Çene botoksu (Bruksizm Botoks) fiyatları Ankara

Diş sıkma botoksu Ankara fiyatları uygulanacak doz, seans ve ek botox uygulamalarına göre değişkenlik gösterir.

Soru Sor
En az 70 karakter.
BOTOKS FİYAT TALEBİ
En az 70 karakter.

Görüş bildirmek veya Randevu almak için formu kullanabilirsiniz.

BOTOKS VİDEOLARI
Doç. Dr. Tarık ÇavuşoğluDoç. Dr. Tarık ÇavuşoğluPlastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı
0312 220 44260541 932 4689